17 Nisan 2015 Cuma

Bir Günde Yesemek-Kilis Gezisi

By
Daha önce Antepe gittiğim için bu kez Antepte çok vakit geçirmeyeceğim bir program için aldım uçak biletini. Birinci gün planı Kilis ve Yesemek.Tüm Kilisliler kahvaltıda ciğer yer mi bilmem ama Turizm Otelcilik mezunu seyyar ciğercinin gayet lezzetli ciğeriyle kahvaltı yaparak güne başladık. Sivasta kahavaltıda kelle paçadan sonra bu da fena değildi hatta gayet lezzetli bir ciğerdi ama her zaman da kahvaltıda yenmez sanırım:)


Kiliste ciğerli kahvaltıdan sonra istikamet Yesemek Taş Heykel Atölyesi. Gaziantep Islahiyeye bağlı Yesemek Köyüne Tahtaköprü Barajının güzel manzarası, baraj gölü boyunca sağa sola ve upuzun kulaklı keçilere baka baka gittik.


Küçük Nemrut vs yazıyor Yesemek için. Henüz Nemruta gitmediği için bir şey diyemeyeceğim ama çok enteresan bir yer olduğu kesin.


Yesemek Taş Atölyesi Hititler zamanında başta Hattuşaş olmak üzere çevreye aslan figürlü insan figürlü taş heykellerin yapılarak yollandığı bir Atölye imiş. Biz gider gitmez gelen Müze Bekçisi Ali Bey oldukça güzel anlattı. Burdaki taşların özeeliğinden dolayı Atölye yeri olarak seçilmiş ve kalanlar yarım kalmış ya da üretim esansında deforme olmuş vs taşlar. 3 liraya aldığımız rehberde bu taşların tamamlanmış versiyonları da var. 1960larda bulunan Yesemek'in ağaçlandırılması ve çevre düzenlemesi o kadar güzel yapılmış ki binlerce yıl önce bile öyleymiş hissi veriyor. Restorasyoncular vs özellikle bakmalı buraya. Bekçinin dediğine göre para/sponsor bulundukça yeni işler yapılıyormuş.


Bu da Yesemek Köyünün siyasi bakkalı :)


Yesemek'ten Kilise Dönüyoruz ve Tavacı İzzet Ustada muazzam artı muazzam Kilis Tava yiyoruz. Tava lokantada hazırlanıyor ve yan taraftaki odun fırınında pişiriliyor. Beklememek için yarım saat önce arayı haber verdik biz. Direkt gidip tava ver usta denilirse beklenebilir. Kesinlikle yenesi!


Kilis Tava'dan sonra İstikamet Katmerci Bekanlar. Ama önce Cennet Çamuru yiyoruz. Aslında Halep tatlısıymış, kaymaklı fıstıklı, kadayıflı. Sanırım cennetin çamuru bile çok tatlı demek için bu ismi vermişler. Denemeye değer!


Çamur da oldukça güzel olmakla birlikte Katmer efsane! Sırf bunu yemek için gidilir!


Ordan tanıdık olan geleneksel Yemeni atölyesine gidip 2 tane de Yemeni aldım. Neredeyse tamamı inek/manda derisi ve el yapımı. Antepte 100 liraya falan satılan bu yemenilerin Kilis'te fiyatı 60-70 TL imiş. Turistik olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!


Kilis'te hiç beklemediğiniz kadar tarihi Cami var. Biz Ulu Cami, Muallak Camii, Hacı Derviş Camiine baktık. Camiler Dikdörtgen planlı ve benim görmeye alıştığım halife isimleri peygamber ismi vs hatları yok. Oldukça sade bembeyaz duvarlar, ihtişamdan uzak. Hoşuma gitti. Çoğu son 10 yılda restore edilmiş, Hacı Derviş Camii restorasyon öncesi tüpçünün deposu imiş. İsmini çok sevdiğim Muallak Camii ise iki katlı olduğu ve namaz kılınan yer havada boşlukta gibi olduğundan bu isme sahipmiş. Ulu Cami'leri ise her zaman çok severim zaten :)
Ulu Cami avlusunda fotoğrafını çekemediğim ve çok beğendiğim bir sahne de bir apartmanın çatısından uçan güvercinlerin kanatlarının altının Suriye bayraklarının renklerine boyanması. Hep birlikte 20-30 tanesi uçunca bağımsız film tadında bir görüntü ortaya çıkıyor.


Camilerden sonra tarihi bir hamamın içine yeni açılan adı üstünde Hamam Restorana gidip menengiç kahvelerimizi içtik. Menengiç aslında kahve değil farklı bir bitkiymiş ama görüntüsü kahveye benzediği için öyle deniyormuş. Mekan gayet iyiydi, tavsiye ederim. Halıdaki ak sakallı amca işletmecinin iddiasına göre Mimar Sinanmış bu arada:)


Kilis'te Kilisli arkadaşın mecburiyet caddesi dediği bir ana cadde var ve tahmin edildiği gibi küçük bir şehir. Kilisn nüfusu 95000 olmasına rağmen bunun 2-3 katı Suriyeli varmış ve en fazla mülteci burdaymış. Hatta dolaşırken bir ara Arapça anons yaptılar ve bu normal bir şeymiş, kaybolan çocuklar vs için yapılıyormuş. Dükkanlarda hem Arapça hem Türkçe yazılar var ve bazıları sadece Suriyelilere yönelik olarak Suriyeliler tarafından açılmışlar. Eskiden kaçak sigara kaçak içki vs piyasası çok hareketliymiş ama son gelişmelerden sonra fazla kalmamış.

Kilis sokaklarından görüntüler.


Hacca gidenlerin evlerinde bunun gibi levhalar var.


Kiliste günümüzü tarihi Salih Efendi Sokakta bir tur atarak ve daha sonra biraz baharat alarak bitirdik. Sokak gayet güzel ama biraz çabuk bitiyor gezmesi :) Yatmak için Antepe dönme vakti geliyor. İkinci gün programı Zeugma Antik Şehri/Birecik Halfeti!

0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler