9 Haziran 2016 Perşembe

Bir Ihlara Gezisi: Selime Katedrali - Star Wars Aile Çay Bahçesi - Ihlara Vadisi - Helvadere Gölü ve Testi Kebabı

By
Ihlara Vadisi'ne gitmediyseniz: Gidin!
Çok güzel, gerçekten. Vadi Aksaray'da gizli bir cennet gibi. Yürüyüş için de çok güzel, kuş seslerini dinlemek için de.

Konya'dan yola çıkıp Aksaray'a gidiyoruz. Biz biraz geç çıktık 10-11 gibi, ne kadar erken çıkarsanız o kadar iyi, yürüyüşün yanı sıra dinlenmeye de uzun zaman ayırabilirsiniz önce.Konya Aksaray arası ipek yolu hanlarına uğrayabilirsiniz vaktiniz olursa, biz Sultanhanın yanından geçip gittik ve sonra ilk durak Star Wars Aile Çay bahçesi. Evet! İddiaya göre Starwarsun ilk bölümünde 5 saniyeliğine de olsa Selime Bölgesi gösterilmiş. Bunu forsat olarak gören abi de çay ocağının adını değiştirmiş. Bize çay getiren çocuğun abisi işletmeciymiş, kendisi star wars u hiç izlememiş. Fotoğraf çekmek için duruyorlar durmuşken çay da içiyorlar abi dedi. Eyvallah dedik.

Çayımızı içtikten sonra Selime Katedraline gittik. Bölge Kapadokya bölgesine dahil olduğundan hem peri bacaarını hem oyulmaya müsait yapısından faydalanıp yapılmış muazzam manastırı görebilirsiniz. Giriş Ihlara Vadisi dahil kişi başı 20 TL. Ama Müzekartınız varsa ücretsiz geçebilirsiniz. Yıllık 40 TL olduğu düşünüldüğünde o daha mantıklı gibi ama biz orda öğrendik. İş Bankası kartı da geçiş izni verdi bir arkadaşa. Manastır gerçekten büyüleyici.
Manastırdan sonraki durak Ihlara Vadisi.

İnerken ve çıkarken bir sürü merdiven var. Buna hazırlıklı olun. Özellikle geri dönüşte merdivenler ölümcül olabilir. Ama dere kenarından yürümek paha biçilemez. Vadi boyunca bir çok kilise de var vaktiniz varsa gidip bakabilirsiniz.
 Parkurun ne kadar uzun olduğu planda yazıyor, size uygun kilometreyi seçip ona göre yürüyebilirsiniz. Biz 7 kilometre yürüdük.

Burdan sonraki durak Helvadere, Hasan dağının dibinde küçük bir göl ve gölün yanındaki restoranda testi kebabı. Oldukça lezzetli bir gün sonu! Benden kısa anlatım sizden detaylı gezme :)

İyi Yolculuklar:)0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler