2 Mayıs 2015 Cumartesi

Karaköy-Perşembe Pazarı

By
Perpa'yı bilirsiniz, Okmeydanında 13 katlı devasa 2 bloktan oluşan ultranın ultrası işhanı.
Vakti zamanında Karaköy'de Perşembe Pazarı Esnafı'nın gelmesi için yapılmış. Böylece Perşembe Pazarı rehabilite edilebilecekmiş. Ama işler beklenildiği gibi olmayıp esnaf hem perpadan dükkan almış hem karaköydeki yerlerini boşaltmamış. Şimdi Perpa'da birçok şehir toplamından fazla ticaret yapılıyordur.


Karaköy'de Perşembe Pazarı hala aktif ve bir sürü hırdavatçıyı Galata Hırdavatçılar Çarşısı olarak nispeten çevrelenmiş alanda da diğer yerlerde de görebilirsiniz.


 Perpa ile olmadı ama 5 yıl 10 yıl sonra da buradaki hırdavatçıların çoğu kapanacak ve şimdi gittikçe popülerleşen trendy cafe ve otel olacak oralar. Her ne kadar mahalle çarşılarında bazı hırdavatçılar kalsa da bakkallar gibi onlar da gidecek ve her yer koçtaş tekzen götzen olacak (tekzen Türkiye'ye ilk girdiğinde götzen olarak açılmış)


O yüzden fırsat bulduğunuzda Perşembe Pazarı'na gidin, hırdavarçılar arasında dolaşın, evin kesin ihtiyacı vardır zaten.Tarihi esnaf lokantalarından Bankalar Lokantası'nda biraz pahalı da olsa yemek yeyin.Bereketzade Camii'ni ve İstanbul'un en eski Camisi olduğu söylenen Arap Camiini görün. İkisi de çok güzeldir, pişman olmazsınız!Ordan Karaköy'de Balık Pazarı'nda bir tur atıp Galata Köprüsünde yürüdükten sonra bir de Balık Ekmek yerseniz değmesinler keyfimize :)


0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler