16 Kasım 2016 Çarşamba

Seyşeller Gezisi

By
Cennet :)

Seyşeller Hint okyanusunun ortasında 116 adadan oluşan ve toplam nüfusu 93.000 olan küçücük bir ülke ama bembeyaz kumsalları yemyeşil doğası dev kaplumbağaları, eşim çok hoşlanmasa da dev meyve yarasaları ve çeşit çeşit kuşlarıyla mutlaka gidilmesi gereken bir yer Seyşeller.


Türk Hava Yolları'nın Seyşellere direkt uçuşlara başladığını neredeyse duyar duymaz aldım bileti. Yeni açılan hatlar tutundurma için daha ucuz olduğu için gidiş dönüş biletini ben 1400 TL'ye aldım ama hala Seyşellere aktarmalı giden Qatar Havayollarına ya da Emiratese göre THY gayet uygun. Her ne kadar Seyşeller gitmek istediğim yerlerden biri olsa da siz de önemli olan yoldur diyenlerdenseniz yeni açılan hatları takip edebilirsiniz.

Lülüferler
Önümüzdeki günlerde daha detaylı yazacağım ama Seyşeller ile ilgili temel bilgilerle başlayayım yazı serime.

Uçuş: Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk'ten Seyşellerin en büyük adası Mahe'ye direkt uçuş 8 saat sürüyor. Başkent Victoria da Mahe'de ve nüfusu 6000 :)Direkt uçuş olması önemliyi bizim için. Aktarmalı seçenekler de mevcut.

Bilet fiyatı: Ben biletlerden birini yukarda yazdığım gibi 1400 TL'ye aldım diğer bileti de puan ile aldım, şimdi fiyatlar nispeten artmış vaziyette. Ayrıca yeterince mili olanlar için THY'ni çu sıralar %25 indirimli mil kampanyası var yani 60.000 mil yerine 45.000 mil ile alabilirsiniz biletinizi.

Konaklama: Hostel yok ama Apart otel gibi Guest House'larda uygun fiyata konaklayabilirsiniz, Biz 3 yerde kaldık. İlk gün Mahe'de kaldığımız otele kahvaltı dahil 160€, Praslin'de kaldığımız içinde mutfağı olan ev için gecelik 90€, dönüşte yine Mahe'de kaldığımız B&B'de de gecelik 90€ verdik. Tabii ki Tarkan gibi gecelik fiyatı 1600€ olan yerler de var:) Araştırmalarınızı yalnızca booking.com üzerinden yapmayın tripadvisor, airbnb vs yerlere de bakın derim.
Hindistan Cevizi Palmiyesi

Para Birimi: Seyşeller Rupisi kullanılıyor. Yaklaşık olarak 1 rupi 0,25 kuruş denilebilir. dövüz bürolarında ben daha çok dolar alıp gitmiştim ve doları havaalanında 100 dolar 1270 rupi karşılığında, Victoria merkezde ise 1320 rupi karşılığında  bozdurdum, arada bozan yerler de var. Kaldığımız yerlerden ikisinde nakit ödedik ve Euro olarak istediler o yüzden çapraz ödemeden kayıp olmaması için Euro götürmenizi öneririm.
Batman


Ulaşım: Seyşellerde trafik eski İngiliz sömürgesi olmalarından dolayı bize göre tersten aktığı için araba kiralamayı düşünmedik ama siz düşünürseniz günlük 30-60€ arasında kiralayabilirsiniz. Yolların oldukça dik ve kıvrımlı olduğunu da hatırlatayım. Yollar tek gidiş dönüş olduğu için çoğu otobüs durağı asfalta yazılan bus stop yazısıyla belirlenmiş, durak yapsalar yol kalmayacak. Yine de kendinize güveniyorsanız rahat ve plajlara rahat erişim, rahat plaj değiştirme için araba kiralamak en mantıklı yol bence. Otobüsler oldukça eski Hindistandan gelen Tata'lar ama bizim işimizi bayağı gördü. Otobüse 5 rupi vererek binebiliyorsunuz. Taksi pahalı ama zorunlu durumlarda mecburen bindik, pazarlık yapmanızı öneririm, yine çok para ödüyorsunuz ama ne kadar düşse kardır, birkaç taksiciye sormanız en mantıklısı yoksa dedikleri fiyatı düşürdüğünüzü sansanız da kazıklanmış olabilirsiniz. Bizdeki BiTaksi karşılığı gibi olan BouZay uygulamasını telefonunuza indirip gitmeniz de faydalı olabilir.
TATA!

Victoria Merkez

Mahe'den Praslin'e ise Cat Cocos ismi verilen hızlı feribotla 1 saatte ya da uçakla 20 dakikada gidebilirsiniz. 20 kişilik olan pırpır uçaklar değişik bir deneyim olsa da fiyat ve ulaşım kolaylığı açısından feribot tercih edilebilir. Biz uçakla AirSeychelles ile gittik Prasline. Praslin'den La Digue'ye ise Inter Ferry veya Cat Cocos ile 15 dk'da gidebilirsiniz. Mahe, Praslin ve La Digue Seyşellerin en büyük 3 adası.

Telefon-İnternet: Wi-Fi'in iyi çekmediği çoğu otel yorumlarında yazıyor bizim bir otelimizde öyleydi. Airtel ve Cable Network isimli iki operatör var. Ben havaalanından Airtelden 500 rupiye bir ay 1,5 gb internet paketli hat aldım, yerel aramalar için de 45 dk veriyor taksi otel aramak için güzel. Vodafone Pasaport geçerli değil o yüzden ub daha ekonomik ve mantıklı geldi.

Yemek: Her şey ithal olduğu için yemekler de oldukça pahalı, Pizzacılar her yerde olduğu gibi burda da var ama basit margaritaya 140 rupi vermek çok güzel görünmüyor, tabii ki balık ve çeşitli deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Sahilde seyyar olarak satılan yemekleri biz denemedik ama yerel halk ister istemez onları yiyor. Biz mahede restoranlarda yedik praslin'de ise marketten aldığımız Nuh'un Ankara Makarnası ile makarna yaptık, sosunu da Yonca Yağ ile yaptık :) O kadar ithalat var sizin anlayacağınız:) Yerel halkın bahçelerden toplayıp sattığı meyveler ise hem açlığı bastırmak hem farklı tatlar için Türkiye'de alacağınız fiyata göre daha ucuz oluyor:)

Gün batımı

Hava: Hava sıcaklığı ortalaması yıl boyunca 27-28 derece ama bir anda hava kararıp sağanak yağmur yağabiliyor, okyanus genelde bayağı sıcaktı rahatça girebilirsiniz ama bazen dalgalı olabiliyor bu da yüzme keyfini etkiliyor. Hava yedi buçuktan sonra zifiri karanlık olduğu ve yerleşimler çok dağınık olduğu için özellikle akşam market restoran vb bir yere gitmeniz gerektiğinde gidebilmeniz için veya ve sağanak yağmur başladığında sudan çıkmış balığa dönmemeniz için arabanızın olması önemli bir avantaj sağlar.

Bonus: Elektrik prizleri bizdeki gibi değil,oteller adaptör verdi ama yine de garanti olsun derseniz yanınızda prizler için adaptör götürmenizi öneririm :)


0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler