5 Temmuz 2013 Cuma

İkinci Devrimden Önce Şarm El Şeyh

By


Şarm El Şeyh 101

Şarm el Şeyh'e gidişim neredeyse tamamen tesadüfen. Evlenecek arkadaşım balayına nereye gideyim diye sorduğunda Şarm el Şeyh hakkında hiç bir bilgim olmamasına rağmen "Şarm el Şeyh'e gidin." dedim ve ora neymiş diye sorduğunda bilmem, güzelmiş diye cevap verdim ve eve dönünce bakıp gerçekten çok iyi olduğunu gördüm. Hala merak ediyorum bu bilgiyi ne zaman edindiğimi.

Ulaşım:
Arkadaşım Phuket'i tercih edince o zaman ben de şarma giedeyim diyerek kuzeni ikna ettim ve THY'den 310 liraya biletlerimizi aldık. Gerçekten şanslı bir fiyat! Ordu başa geçtikten sonra sanırım seferlerin de azalmasıyla en ucuz 800 küsüre bilet bulunmaya başladı maalesef. Şarm el Şeyh Havaalanından otelin servisi aldı ama taksiyle pazarlık yaparak da gidilebilir.


Vize:
Biz gittiğimiz zaman havaalanında 15$ vererek doğrudan vizeyi pasaporta yapıştırdık ama sonrasında gelişen olaylar doğrultusunda artık Türkiye'den vize alıp gitmek daha mantıklı olabilir.

Konaklama:

Oteli booking.com'dan ayarladık ve Iber Otel Lido'da kaldık:2X7 gece 595 $ ödedik. Sabah 7-8 gibi gittik yine de odaya hemen aldılar. Naama Bay'in merkezine birkaç dakika mesafede gemi şeklinde yapılmış bir otel. Çalışanların tutumu vs de genel olarak gayet iyiydi bu oteli tavsiye ederim.

Otel Naama Bay'de -https://eksisozluk.com/entry/9543932- otelin önüne kadar taksi gitmiyor sadece otellerin minibüsleri geçebiliyor içeri ama taksinin getirdiği yerden otele yürümek 7-8 dakika, sıcak yoksa hiç problem değil. Biz ilk etapta havaalanı transferini bilmediğimizden otel servisiyle yaptık iki kişi 50 € ama taksiyle daha ucuza da gelinebilir.

Otelin kendi plajı var ve şnorkelle yüzmek için gayet güzel. Her ne kadar bir süre sonra her gün akvaryumdaymışsın gibi denizi beğenmez gibi olsak ve diğer yerlerdeki balıkları daha iyi bulsak da sadece otelin plajında bile gün boyu durulabilir.
Oda Kahvaltı kalmak daha mantıklı, öğle yemeği yemedik nerdeyse sıcak, deniz vs acıkmadık zaten, akşam yemeği her gün farklı yerde yedik öğlen yemediğimizden günlük makul oldu. Öğlen Çarşıya çıkılmaz sıcakta zaten.

Aktiviteler
Otelin plajındaki standdan parasailing, cam tabanlı bot, tiran turu, ras muhammed turu, waterski, çöl safari vb aktiviteler alınabilir ama biz denememiş olsak da merkezdeki ofislere gidip pazarlık etmek daha mantıklı olabilir. Biz dalış ve gezileri gitmeden ayarladığımız acentadan, Safari ve parasailingi otelden aldık.

Dönüş

Dönüş ise sabah 5.45 uçağı ile oldu, biz latecheck out ile 16.30'da çıktık ama yorgunluktan öldük son gün de rezervasyon yapılabilir, valizleri otelde tanıştığımız türklere verdiğimiz için şanslıydık, aynı uçakla döndüğümüzden onlar otel servisiyle getirdi valizleri. Late checkout için tripadvisordaki bir kampanyayı görüp mail attım, böyle bir uygulama olmasa da otele bunun için mail atılabilir. Otelde ne kadar fazla kalsan duş için o kadar vaktin oluyor.

Sırada:
Şarm El Şeyh Yemek
Şarm El Şeyh Yapılacaklar Listesi0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler